A balatonkenesei látnivalók egyik legkedveltebbje a Falumúzeum. Itt megismerkedhetünk a város történelmével és hagyományaival. A múzeum gyűjteményében megtalálhatóak többek között néprajzi emlékek, gazdasági eszközök, a kenesei Kossuth Bizottság iratai, valamint a várossal kapcsolatos kiadványok is. Az irodalom szerelmeseinek igazi csemegét jelenthetnek a helyi költő, Soós Lajos, emléktárgyai. A múzeumban 1960-as években kezdték el a különböző kiállítási tárgyak gyűjtését és azt, azóta is bővitik.
A Balaton-melléki népi építkezés jellegzetességeit hordozza a kenesei tájház. Elrendezése pitvaros első szoba , szabadkéményes konyha, hátsó szoba, éléskamra, kamra, kocsiszín és istálló. Az első két helyiség előtt boltíves tornác húzódik, falazott mellvéddel.
A török hódoltság évei után, a XVIII. sz. végén kezdtek el erőteljesebben beépülni Kenese földterületei. A 150 négyszögöles jobbágytelkekre ekkor egymás után épültek a házak. Az 1858. évi kataszteri térképen jól azonosítható a Kossuth L. u. 6. számú épület, a mai Tájház.
Az épület falai terméskő lábazaton döngölt föld, vályog és égetett tégla. A szabadkéményes konyha és a pitvar boltozott, a többi gerendás fafödém. A tetőszerkezet náddal borított.
A város műemléke 2011-ben elnyerte az „Év Tájháza” címet.